Az élet nem fekete-fehér, hanem egy üres vászon, amelynek sok színre van szüksége ahhoz, hogy a természet, az állatok és az emberek szépségét megjelenítse. Mindegy, hogy az ablakon keresztül nézel ki, vagy egy terméket választasz, a színek jelentése fontossága mindenhol megjelenik. Létfontosságú a reklámokban, a lakberendezésben, a kultúrában és még a mindennapi vizuális nyelvben is. Tudtad, hogy létezik az év színe, amely meghatározza a következő 12 hónap designtrendjeit?
A színárnyalatok a grafikusok és a kreatívok felelőssége, de a világ minden kultúrájában is jelentős hozzájárulást nyújtanak. Tudtad, hogy a színeknek országonként más-más jelentése van, vagy hogy befolyásolhatják a hangulatodat?
Ez a bejegyzés áttekinti az árnyalatok jelentőségét olyan területeken, mint a pszichológia, a szimbolizmus, a színelmélet, és az, hogy a különböző kultúrák hogyan hasznosítják az árnyalatokat. Szeretne választ kapni olyan kérdésekre, mint például, hogy mit jelent a piros szín a különböző kultúrákban? Szeretné összeállítani a tökéletes színpalettát?
Olvasd tovább, és hagyjad, hogy a színek hatással legyenek a lelkedre!
Bár újdonságnak tűnhet, a pigmentek használata már évezredekkel ezelőtt elkezdődött, hogy kifejezzenek gondolatokat, történeteket, érzéseket és sok más dolgot.
Az ókori világ emberei a fekete, a vörös és a fehér különböző típusait szerezték be, amelyeket különböző technikák és anyagok felhasználásával fejlesztettek ki. Volt egy nagyon különleges fajta fekete, amelyet elszenesedett csontok felhasználásával állítottak elő, és csontfekete néven ismerték. Ez a pigment olyan intenzív, hogy a festők és más művészek évszázadokkal a létrehozása után, de még ma is nagy becsben tartják. Rembrandt, a híres holland művész imádta ezt a mély árnyalatot.
Abban az időben más pigmenteket is készítettek szén, föld, vér, ásványok és mész felhasználásával, mint például a híres égetett sziéna, amely egy földpigment. Végül új pigmentek jelentek meg: a lila, a kármin vagy a kék új árnyalatai elárasztották a festészetet. Ezek mindegyikét manapság is használják. De nem minden volt természetes. Később az ókori egyiptomiak szintetikus kéket alkottak, hogy elkerüljék a lapislazuliból készült pigmentek költségeit, amelyek akkoriban nagyon drágák voltak.
A tudomány a színek mögött
A színek jelentése nagyon különleges szerepet játszanak a társadalomban. Sok mindent ki lehet fejezni velük, és kulcsfontosságúak a zászlókban, a művészetben, a ruházatban és szinte mindenben. Ahhoz azonban, hogy elemezzük, hogyan keverhetők és milyen vizuális hatásuk van, érdemes tanulmányozni a színárnyalatok, árnyalatok és árnyalatok mögötti tudományt. Ez az úgynevezett színelmélet.
Egy sor olyan fogalom körül forog, mint a színkör. Ez a színösszeállítás segít a paletták létrehozásában, figyelembe véve a színharmóniát. Ez a kerék felfogja az elsődleges, másodlagos és harmadlagos színeket, színhőmérsékletre – meleg és hideg árnyalatokra – osztva. Összefoglalva, az elsődleges színeket nem lehet más színek kombinálásával kialakítani. A másodlagos színek jelentése az elsődleges színek keverésével jönnek létre, a harmadlagos árnyalatokat pedig az elsődleges és másodlagos árnyalatok keverésével kapjuk.
Ez a színkör és az árnyalatok elrendezése jól jön a harmonikus paletták létrehozásakor. Ennek egyik módja az analóg színek használata. Ezek egymás mellett helyezkednek el a keréken, és nagyon kellemes kombinációkat eredményeznek, mint például a világoskék és a zöld. Ha valami merészet keresel, akkor a komplementer színek a neked valóak: ilyen a piros és a zöld. Ha inkább a kontrasztot és a harmóniát is szeretnéd, próbáld ki a hármas színeket. Ez a három árnyalat egyenletesen elosztva jelenik meg a keréken, és nagyon dinamikus kombinációt eredményez, mint a piros, a sárga és a kék esetében. Sok márka használ triadikus színeket a logójához.
Ezenkívül a színkerekek tökéletesen alkalmasak arra, hogy kiszúrja például a sárgához illő színeket. De miért használják a márkák a színelméletet palettáik és marketingkampányaik megalkotásához? Azért, mert a színek pszichológiai hatással vannak ránk.
Színpszichológia és marketing
A színek jelentése képesek bizonyos érzelmeket kiváltani az emberekből. Tudtad, hogy a türkizkék és a tengerzöld nagyon megnyugtató lehet, mivel a mélytenger nyugalmára emlékeztetnek? Erre egyértelmű példát találunk Japánban: a tokiói vasútállomásokat kékre festették, hogy javítsák az emberek mentális egészségét és jólétét, és a projekt nagy sikert aratott.
A színek jelentősége olyan területeken, mint a pszichológia és a marketing, tagadhatatlan. Az árnyalatok hatással vannak az érzelmekre, az érzelmek pedig a döntésekre. A marketingesek tudják ezt, és bizonyos színeket és árnyalatokat értékes eszközként használnak a hatáskeltés érdekében. Minden márkának megvan a saját színpalettája, amit a weboldalakon is alkalmaznak, attól függően, hogy mit akarnak elmondani. Például:
vörös
Az erő, a hatalom, a háború, a szenvedély és a szerelem színe. Még a vérnyomást is emeli, így az impulzivitással is összefügg.
kék
A békéről, a kommunikációról, a pénzügyekről és a hitelességről szól.
narancssárga
Hagyományosan energiát, boldogságot, örömöt és határozottságot jelent.
rózsaszín
A gyengéd szerelem, a fiatalság és a nőiesség színe.
sárga
A Nap, az energia, az intelligencia árnyalata, és könnyen felkelti az emberek figyelmét.
zöld
A természet, a nyugalom, a remény és az őszinteség árnyalata.
Ez csak néhány, a legalapvetőbb színekkel kapcsolatos konnotáció. Ha a gazdagság és az exkluzivitás érzetét keltő cégét szeretné népszerűsíteni, akkor rengeteg feketét kell használnia, hogy kiemelje a márka luxus jellegét. Hasonlóképpen, a pezsgőszín a kifinomultságról és a kényelemről szól, így ez a kettő nagyon jól működne együtt az exkluzív ruhák vagy bútorok reklámozásához. A megfelelő szín kiválasztása a márkája számára bonyolult dolognak tűnhet, de ha figyelembe veszi a színpszichológiát, alkotásai jobban fognak rezonálni a közönségére.
Bár egyértelmű, hogy a legjobb árnyalatok kiválasztása szükséges a marketingkampányaihoz, az is kulcsfontosságú, hogy ezeket a különböző országokhoz igazítsa. A színérzékelés szorosan összefügg olyan tényezőkkel, mint a kultúra, az életkor, a nem, a vallás, sőt, még az egészségi állapot is – bizonyított, hogy a depresszióban szenvedő emberek inkább a szürkét részesítik előnyben más színekkel szemben. Spanyolországban a fekete a gyász színe, a kínaiak azonban a fehéret használják erre a célra, így érdemes utánajárni a dolgoknak, és a színpalettát a kritériumokhoz igazítani.
Hogyan értelmezik a színeket a különböző kultúrákban?
Színszimbolika a különböző kultúrákban
A színek jelentése nem univerzális. Íme a színek jelentése rövid listája a földrajzi területek szerinti szimbolikájukkal együtt:
Vörös:
A vörös magához az élethez kapcsolódik, mivel ez a vér színe. A háború, az izgalom és a veszély árnyalata is. Dél-Afrikában a gyászt jelképezi, míg Indiában és más ázsiai országokban a menyasszonyok a pirosat használják esküvői ruhájukhoz. A szerencsével, a boldogsággal, a szépséggel és a termékenységgel kapcsolatos.
Sárga:
A sárga a boldogság és a remény kifejezésére használt árnyalat, országtól függetlenül. Japánban a sárga színt a szépséggel és az arisztokráciával is társítják, bár a nyugati országokban negatív konnotációkkal bír, mint például a féltékenység, a szomorúság és a veszély.
Keleten ez egy császári szín.
Kék:
A kék a nyugati világban a korporativizmus színe. Ott is a békét, az igazságot és a nyugalmat jelképezi. A keleti kultúrákban a kék a halhatatlanság színe, bár Japánban a mindennapi életet jelképezi. Egyiptomban a kék az erény árnyalata.
A kék nagyon spirituális szín: a keresztények számára a kék szín Krisztushoz és Szűz Máriához kapcsolódik. A hinduk szerint ez Khrisna színe, a zsidók szerint pedig a kék a legszentebb tónus.
Zöld:
Tudta, hogy a zöld Kínában szégyent jelent? Ez sokkoló lehet, hiszen a nyugati civilizációban a zöld általában a szerencsét, a reményt, a természetet és a termékenységet jelképezi.
Narancs: Hollandiában a narancs az a szín, amely a királyi családot jelképezi. Spirituálisabb szempontból a buddhisták és a hinduk számára a narancs a legfontosabb árnyalat.
Fekete:
Nyugaton a fekete a gyászolók árnyalata, míg az olyan országokban, mint India, a gonosz elleni védelemként használják. Hasonlóképpen, a japánoknál a titokzatosság és a halál árnyalata.
Fehér:
Egyes országok a fehéret a halál, a szellemek jelképezésére használják, mint Keleten vagy az ókori Egyiptomban. Nyugaton a fehér a tisztaság és a szüzesség színe. Érdekes módon a beduinok számára boldog színnek számít, amely termékenységet és hálát jelent, mivel ez a tej színe – az étrendjükben szereplő egyik alapvető élelmiszer.
Lila:
A lila nyugaton a királyi családot jelképezi, mivel az e szín eléréséhez szükséges pigmentet rendkívül nehéz volt megtalálni, és nagyon drága volt. Ugyanez történt keleten is, ahol a lila a gazdagságot jelképezi e drága festék miatt.
Ha többet megtud az árnyalatok szimbolikájáról a különböző kultúrák szerint, akkor arra is ismereteket szerezhet, hogyan kombinálhatja a színeket a prezentációiban, hogy a legtöbbet hozza ki az egyes országok közönségéből.
Ruházat, szociológiai felfogás kérdése
A ruhák rengeteg üzenetet közvetíthetnek. A ruházat színétől és típusától függően feltételezhetjük, hogy valaki házasodik, állásinterjún van, vagy egy szerettünk elvesztése miatt szomorú, de tudtad, hogy mindez a kultúrától függ? Lássunk néhány példát.
Gyászoló
A nyugati világban a fekete a gyász színe. Az európai országok és Észak-Amerika ezt az árnyalatot egy szeretett személy elvesztéséhez társítják. Állítólag a rómaiaknál kezdődött ez a hagyomány, hogy a temetéseken feketét viselnek, bár a 19. században érte el csúcspontját, amikor Viktória királynő férje, Albert herceg meghalt. A viktoriánus Nagy-Britannia királynője közel négy évtizeden át viselt feketét gyászának jelképeként.
Ezzel szemben a kelet-ázsiai országokban, például Kínában és Japánban jellemzően a fehéret használják gyászszínként, főként vallási vonatkozásai miatt. Számukra és sok buddhista országban a fehér az újjászületést és a tisztaságot jelképezi, a halál pedig nagyon is a reinkarnációval és e folyamat nyugalmával van összefüggésben. Azért is használják, mert a fehér színt a halál okozta sápadtságnak is tekintik, ami még inkább az ürességet és a nagy túlvilágot jelképezi.
Néhány más ország, például Thaiföld és Dél-Amerika egyes részei a lilát használják. Thaiföldön csak az özvegyek viselik ezt a színt, míg a többi gyászoló fekete színt visel. Brazíliában a fekete és a lila egyaránt a gyász színe, és rossz ómennek tartják a lila viselését minden olyan alkalommal, amely nem a halálhoz kapcsolódik. A keresztények számára a lila szín Jézus keresztre feszítésével és az általa elszenvedett fájdalommal kapcsolatos.
A piros színt soha nem viselnék temetésen Kínában. Ezzel szemben Dél-Afrikában az apartheid idején (1948-1994) az emberek ezt a színt használták a gyász és a szenvedés párhuzamaként, amelyet a nép elszenvedett.
Esküvő
Ha Európában vagy a nyugati világ más országaiban élsz, a menyasszonyok általában a tisztaság jelképeként fehéret viselnek. Viktória királynő miatt vált a legnépszerűbb esküvői színné, mivel ő ezt viselte az esküvőjén. Az utóbbi időben a világ ezen részein élő menyasszonyok nemcsak fehéret, hanem elefántcsontot vagy tojáshéjat és más hasonló árnyalatokat is viselnek. A japán menyasszonyok szintén fehér selyemből készült kimonót viselnek, néha némi vörös színű díszítéssel.
Hasonlóképpen, más országok, például India, Pakisztán és Kína is a vöröset részesítik előnyben az esküvői ruháknál. Ez azért van így, mert a vörösnek ott sok pozitív konnotációja van, ami leginkább a szerencsével kapcsolatos. Tajvanon a nyugati hatás miatt a menyasszonyok választhatnak, hogy pirosat vagy fehéret viselnek. A kurdok is a pirosat választották a múltban, mivel az számukra a tisztaságot jelentette.
Az olyan területeken, mint Ghána, az esküvői színek jelentése leginkább a családtól függnek, de mindig nagyon világosnak kell lenniük. Alternatívaként Vietnamban a menyasszonyok a kéket vagy akár a mélykéket részesítik előnyben.
Szín és vallás: Iszlám
Tudtad, hogy a színek jelentése sok vallásban jelentős szimbolikus értékkel bírnak? Erre nagyon jó példa az iszlám. A Korán öt színt említ: fehér, fekete, piros, sárga és zöld.
A fehér a hit színe, ez egy pozitív árnyalat, amely a tisztasághoz kapcsolódik. A Korán úgy ábrázolja, mint az emberek arcának színét az Ítélet Napján. Mohamed is azt ajánlotta az embereknek, hogy fehérbe öltözzenek, amikor prédikált. Ezzel szemben a fekete a szomorúságot, a halált, a melankóliát és a bűnösök arcát jelképezi, de a győzelemről is beszélnek vele. Mohamed például fekete fejfedőt viselt, amikor vezetőként bevonult Mekkába.
A zöld az egyik legfontosabb árnyalat a muszlimok számára, mivel Mohamed színének tekintik. Egyrészt azért, mert megtalálható a természetben, másrészt pedig azért, mert a mennyben a hívők ruhája és bútorai zöld színűek. Az iszlám szerint ez a születés, a termékenység és a növekedés színe is.
Ami a vöröset illeti, az iszlám ambivalens árnyalatnak tekinti, mivel ez a szerelem színe, de a tűz, a vér és a háború színe is.
Az utolsó szín, amely a Koránban megjelenik, a sárga. Ezt a férfiak és nők megkülönböztetésére használták, mivel a férfiak számára tilos volt. Másrészt a természetet, a Mózes által feláldozott tehenet és a pokol tüzét is jellemezte.
Zászlók a színek és kultúrák keveréke
A zászlók az egyes országok legjellegzetesebb archetípusai. Segítenek az embereknek abban, hogy azonos színek alatt és közös céllal egyesüljenek, és a hazaszeretet erősítő érzéseit keltsék. A zászlók azt üzenik az embereknek, hogy egy bizonyos helyre tartoznak, és erősen befolyásolja őket az adott ország kultúrája, vallása vagy történelme. Némelyikük keresztet visel, mint a Union Jack vagy a finn zászló, vagy akár kardot, mint Srí Lanka zászlaja; mások a rajtuk látható geometriai formák alapján csoportosíthatók, de mindegyikükben közös, hogy egy sor színt használnak a reprezentáció biztosítására.
A zászlók mindig egy sor árnyalatot mutatnak, főként a vörös, a fehér és a kék árnyalatait, olyan színeket, amelyek az országokhoz kapcsolódó értékek sorozatát képviselik. Más színek, mint például a lila, szóba sem jöhetnek, ha zászlókról van szó. A lilával kapcsolatos kérdés gazdasági okokból adódik, mivel az ókorban ez volt a legdrágábban beszerezhető árnyalat.
De visszatérve a vöröshöz, a vér színével azonosítható, és mélyen kapcsolódik a háborúhoz, de a hazaszeretethez, az erőhöz, a bátorsághoz és az energiához is kapcsolódik. Mindezek kívánatos tulajdonságok minden ország számára, így nem csoda, hogy a vörös főszerepet játszik.
Hasonlóképpen, a fehér és a kék általában tökéletes párja a pirosnak, mivel ezek inkább a békéhez és a természeti elemekhez kapcsolódnak. A fehér a legtöbb kultúra számára a tisztaságot és a nyugalmat jelenti, míg a kék az igazság, a béke és az olyan természeti elemek színe, mint a tenger és az égbolt. Ezek az árnyalatok a nemességet is jelzik, mint például a francia zászló és annak forradalmi múltja esetében.
Ami az Egyesült Államok zászlaját illeti, a kék inkább az igazságossághoz és a kitartáshoz kapcsolódik. Itt a piros az áldozatkészséget jelképezi, így ez a kombináció vizuálisan az amerikai álmot írja le.
A zöld szintén sok zászlóban szerepel, főként Afrikában, mivel ez az iszlám színe, de a természet, a termés és a termékenység színe is. Általában sárgával és vörössel is megjelenik. Ezt a három színt tulajdonképpen Afrika kulturális színeinek tekintik.
A színek jelentése befolyásolhatják a hangulatokat, erőteljes érzelmeket közvetíthetnek, növelhetik az eladásokat, vagy fokozhatják a különböző kultúrák értékeit. A tökéletes színpaletta megalkotásához a projektjeihez vagy kampányaihoz, figyeljen oda a kolorimetriára és az egyes árnyalatok szimbolikájára az országspecifikus projektjeiben. A siker nem véletlen!
Korábbi cikkeink:
Mi az a Placeit? MockUp és Design szoftver – Hartai Designer
A színek jelentése a különböző kultúrákban – Hartai Designer
A Canva képszerkesztő használata – Hartai Designer
12 TIPP AZ ÁTLAGOSBÓL ÜTŐS TARTALOMMARKETING HEZ (hartaidesigner.hu)
A tartalom marketing erejének felszabadítása – Hartai Designer
Gyorsítsd fel a WordPress oldaladat most – Hartai Designer
11 alapvető webtervezési gyakorlat és tipp 2023-ra (hartaidesigner.hu)
MINŐSÉGI MEGOLDÁSOK
FŰTÉSRE ÉS HŰTÉSRE
Magyar Angyal KFT.